مراقبت های بعد از جراحی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک : رعایت نکات پس از جراحی پلک ، تاثیر به سزایی در کاهش دوره نقاهت آن دارد ؛ به همین منظور ما در این مقاله به بیان برخی از آن ها پرداخته ایم.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • رفع تورم و کبودی

اکثر بیماران پس از انجام بلفاروپلاستی ، با توجه به شرایط پوست شان دچار ورم و کبودی می شوند ، آن ها می توانند جهت برطرف کردن ورم ها از کمپرس یخ استفاده کنند ، به این صورت که تکه های یخ را در داخل کیسه قرار دهند و سپس آن را به مدت زمان مشخصی بر روی صورت خود بگذارند ؛ هم چنین آن ها می توانند کمپرس سرد مخصوص ، را خریداری کنند و پس از فریز کردن از آن استفاده کنند.

 • استراحت

افرادی که عمل بلفاروپلاستی پلک فوقانی انجام داده اند ، در زمان استراحت باید از خوابیدن بر روی پهلو و شکم خود خودداری کنند و به پشت ( به صورت طاق باز ) بخوابند ؛ زیرا در این صورت به چشم ها فشار وارد نمی شود هم چنین آن ها باید از دو بالش در زیر سر خود استفاده کنند ؛ زیرا این کار به کاهش تورم کمک می کند.

اشخاصی که جراحی بلفاروپلاستی انجام داده اند ، حداقل باید به مدت 48 ساعت پس از عمل پلک به طور مطلق استراحت کنند.

بیماران تا مدتی پس از عمل بلفاروپلاستی ، باید از انجام طولانی مدت فعالیت هایی هم چون تماشا کردن تلویزیون ، خواندن کتاب ، کار با کامیپوتر ، گوشی ، تبلت و غیره اجتناب کنند ؛ زیرا انجام آن ها باعث وارد شدن فشار به چشمان بیماران می شود.

 • قطره اشک مصنوعی

پزشک برای بیماران جهت جلوگیری از خشکی چشم ، قطره اشک مصنوعی تجویز می کند ، استفاده از آن ضروری است و بیماران باید در مصرف آن دقت کنند.

معمولا توصیه می شود ، بیماران به مدت 3 روز پس از جراحی پلک از قطره اشک مصنوعی استفاده کنند.

 • شستشوی چشم

بیماران جهت شستشوی چشمان خود ، باید حداقل به مدت 2 روز از سرم شستشو و سپس از آب جوشیده سرد شده ، استفاده کنند.

 • لوازم آرایشی

بانوانی که جراحی بلفاروپلاستی انجام داده اند ، تا مدتی پس از عمل پلک نباید از لوازم آرایشی در آن ناحیه استفاده کنند.

 • مصرف آسپرین

داروهایی همانند آسپرین ، ژلوفن ، بروفن و غیره در دسته داروهای رقیق کننده خون قرار می گیرند ، استفاده از این داروها احتمال خونریزی در بیماران را افزایش می دهد ؛ به همین جهت توصیه می شود بیماران پس از جراحی بلفاروپلاستی ، از مصرف این داروها خودداری کنند.

 • فعالیت های روزانه

با توجه به شرایط بیماران ، آن ها پس از گذشت 1 هفته می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند ، اما باید از انجام فعالیت های سنگین برای مثال بلند کردن اجسام بیش از 2 کیلوگرم ، اجتناب کنند.

 • صحبت کردن و خندیدن

بیماران در روزهای ابتدائی پس از جراحی بلفاروپلاستی ، باید از خندیدن و صحبت کردن زیاد پرهیز کنند ؛ زیرا این کار باعث وارد شدن فشار به اطراف چشم می شود.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

برخی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • دارو

معمولا بیماران پس از عمل بلفاروپلاستی ، نیاز به استفاده از یک سری دارو دارند که پزشک معالج شان برای آن ها تجویر می کند ؛ آن ها باید در مصرف به موقع داروها دقت کنند.

 • احساس درد

در صورتی که شما پس از جراحی بلفاروپلاستی ، احساس درد داشتید نباید قبل از اجازه از پزشک اقدام به مصرف مسکن کنید.

 • عینک و لنز

افرادی که جراحی بلفاروپلاستی انجام داده اند ، باید در مقابل نور آفتاب از عینک آفتابی استفاده کنند ؛ در بعضی از مواقع استفاده از عینک با شیشه های تیره در منزل نیز به بیماران توصیه می شود.

اسنفاده از لنز ، حداقل به مدت 2 هفته پس از جراحی بلفاروپلاستی برای  بیماران ممنوع می باشد.

 • رژیم غذایی

بهتر است پس از عمل بلفاروپلاستی ، بیمار تغذیه خود را با غذاهای نرم و آبکی شروع کند و از مصرف مواد غذایی که نیاز به جویدن دارند پرهیز کند.

نمک ، تاثیر به سزایی در افزایش تورم در بیمارانی که جراحی بلفاروپلاستی انجام داده اند ، دارد ؛ بنابراین توصیه می شود بیماران تا مدتی نمک را از رژیم غذایی خود حذف کنند.

 • حمام

بیمارانی که جراحی بلفاروپلاستی انجام داده اند ، هر زمانی که بخواهند می توانند گردن به پایین خود را بشویند ؛ اما جهت استحمام سر و شستن صورت خود باید نظر پزشک معالج خود را جویا شوند.

 • استعمال سیگار

مصرف سیگار ، باعث افزایش ورم در بیمارانی که جراحی بلفاروپلاستی انجام داده اند می شود ؛ به همین منظور توصیه می شود آن ها تا مدتی از استعمال دخانیات خودداری کنند.

 • مصرف الکل

الکل ، باعث طولانی شدن دوره بهبودی می شود ؛ بنابراین بیماران باید به منظور کاهش دوره نقاهت تا مدتی از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل خودداری کنند.

عوارض جراحی پلک

نتیجه جراحی پلک ، رابطه ای مستقیم با انتخاب جراح پلک و رعایت مراقبت های پس از جراحی پلک دارد ، اگر جراحی که عمل بلفاروپلاستی را انجام می دهد به اندازه کافی به کار خود مسلط نباشد ، امکان بروز عوارض جبران ناپذیری در بیماران وجود دارد.

معمولا بیماران پس از انجام جراحی پلک ، دچار علائمی همانند تورم ، کبودی ، درد و غیره می شوند ؛ بروز این علائم در بیماران امری طبیعی می باشد و پس از گذشت 1 هفته به تدریج از بین می رود ؛ اما در صورتی که عمل بلفاروپلاستی به دست جراحی بی تجربه انجام شود ، ممکن است برای بیماران اتفاقاتی نظیر عفونت ، خونریزی ، درد متدوام و شدید ، غیرقرینگی پلک ها ، بسته نشدن پلک ها و غیره رخ دهد.

نتیجه جراحی بلفاروپلاستی

افرادی که جراحی پلک انجام داده اند ، پس از گذشت دوره نقاهت و رفع تورم و کبودی می توانند نتایج عمل بلفاروپلاستی را مشاهده کنند ، نتیجه جراحی پلک ، دائمی می باشد ؛ اما ممکن است بیماران با افزایش سن شاهد افتادگی و شل شدگی پلک خود باشند.

بسیاری از بیماران نگران باقی ماندن جای بخیه ها بر روی پوست خود پس از جراحی بلفاروپلاستی می باشند ، در این باره باید بگوییم برش های جراحی پلک در ناحیه از چشم ایجاد می شوند که قابل رویت نیست.

هزینه جراحی پلک

تجربه جراح پلک ، شرایط بیمار ، گستردگی جراحی پلک ، هزینه آزمایشات و داروها ، هزینه اتاق عمل ، دستمزد جراح پلک و غیره مواردی هستند که در هزینه جراحی بلفاروپلاستی تاثیر گذاراند ، به علت تاثیر گذاری این موارد نمی توان قیمت مشخصی برای جراحی پلک بیان کرد ؛ هزینه نهایی جراحی پلک ، پس از معاینه بیمار توسط پزشک مشخص می شود.

Call Now Button
Visit Us On TwitterVisit Us On Instagram