خدمات مو

اسکالپ میکروپیگمنتیشن | smp | کاربرد، مزایا، عوارض جانبی

میکرواسکالپ چیست و چه کاربردی دارد؟

از میکروپیگمنتیشن سر با عناوین مختلفی یاد می‌شود؛ تاتوی سر، تاتوی پوست سر، پیگمنتیشن پوست سر، رنگ‌دانه مو و میکرواسکالپ از جمله آن است. واژه میکرو به معنای هاشور زدن است و واژه اسکالپ به معنای کف سر یا پوست سر است؛ بنابراین اصطلاح میکرواسکالپ به معنای هاشور زدن پوست سر استفاده می‌شود.

در واقع میکرواسکالپ یک روش غیرتهاجمی و غیر جراحی است؛ در مواردی که ریزش موها باعث ایجاد ظاهری نامناسب شده است، با ایجاد توهمی غیرقابل‌تشخیص باعث ضخیم‌تر و قوی‌تر دیده‌شدن موها می‌شود. میکرواسکالپ که معمولاً به (اس ام پی) معروف است، یک تاتوی موی معمولی نیست. بلکه فرایندی کاملاً تخصصی است.

درمان میکرواسکالپ می‌تواند خطوط مو را بازیابی کند، موهای باقیمانده را ضخیم کند، جای زخم پیوند را استتار کند و ظاهری شبیه موهای کوتاه شده ایجاد کند. میکرواسکالپ می‌تواند با تکثیر دقیق فولیکول‌های موی طبیعی و رنگ مو، به تقویت و افزایش تراکم نواحی نازک شده کمک کند.

در میکرواسکالپ برای ایجاد ظاهری شبیه به مو، از رنگ‌دانه‌های آرایشی و تجهیزات پیشرفته استفاده می‌شود. در این روش با ایجاد خط مویی شبیه به خط موی طبیعی شما، تراکم به نواحی نازک شده مو اضافه می‌شود؛ و با ترکیب با موهای موجود، ظاهری یکپارچه را به وجود می‌آورد.

بهبود ظاهر موهای کم‌ پشت با روش غیر جراحی میکرواسکالپ

کم‌پشت یا نازک شدن موها باعث به‌هم‌خوردن وجهه ظاهری افراد می‌شود. برخی از زنان و مردان دوست دارند با روش‌های غیر جراحی و کم تهاجمی ظاهر موها و سرشان را بهبود دهند. روش میکرواسکالپ برای این دسته از افراد به وجود آمده است. میکروپیگمنتیشن پوست سر راه‌حل مؤثر برای ریزش مو از جمله نازک شدن مو، ریزش با الگوی طاسی و اسکار پوست سر است. در این روش از میکروسوزن‌های دقیق برای رسوب رنگ‌دانه در پوست سر استفاده می‌شود. با ایجاد ظاهری مانند فولیکول‌های مو به بازیابی ظاهر و پوست سر کمک می‌کند.

 

تفاوت میکروبلیدینگ و میکرواسکالپ چیست؟

میکروبلیدینگ و میکرواسکالپ هر دو در زیرمجموعه میکروپیگمنتیش قرار می‌گیرند؛ اما روش‌های متفاوتی برای کاشت رنگ‌دانه هستند. میکروبلیدینگ برای ابروها مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ درحالی‌که میکرواسکالپ برای ریزش موها و پوست سر استفاده می‌شود.

در میکروبلیدینگ از تیغه دستی استفاده می‌شود. ولی در میکرواسکالپ از دستگاه برقی تاتو استفاده می‌شود. زیرا برای نفوذ به پوست سر که ضخیم‌تر از پوست زیر ابروها است، به قدرت بیشتری نیاز است.

در میکروبلیدینگ موهای ریز را با سوزن روی ابروها تاتو می‌کنند. این یک خال‌کوبی نیمه دائمی است که باعث می‌شود ابروها پرتر به نظر برسند. همچنین رنگ‌دانه‌ها، تجهیزات و سبک کاربرد آنها متفاوت است.

در اس ام پی تزریق‌های کوچکی صورت می‌گیرد که ظاهری شبیه به فولیکول موها را تقلید می‌کند. درصورتی‌که در میکروبلیدینگ از تقلید موهای ابرو استفاده می‌کند. در واقع شباهت این دو روش در پرتر نشان‌دادن موها است. اما به جز این مورد در بقیه موارد تفاوت دارند.

 

تفاوت میکرواسکالپ و خال‌کوبی چیست؟

هر دو روش با استفاده از سوزن صورت می‌گیرد. اما سوزن‌های میکروپیگمنتیشن اسکالپ به طرز قابل‌توجهی نازک‌تر هستند. از این سوزن‌ها برای واردکردن رنگ‌دانه و جوهر به سطح دِرم پوست به جهت تکثیر فولیکول مو روی پوست سر استفاده می‌شود.

استفاده از این سوزن‌های ظریف باعث می‌شود نتیجه نهایی باظرافت بیشتری ایجاد شود. درحالی‌که خال‌کوبی‌های سنتی به‌صورت خطوط واضح دیده می‌شوند که نتیجه مطلوبی را در برندارد.

جوهر و رنگ‌دانه‌ای که در میکرواسکالپ استفاده می‌شود، مطابق با رنگ پوست و رنگ موهای شماست که باعث ایجاد ظاهری طبیعی و زیبا می‌شود. درحالی‌که در خال‌کوبی رنگ‌های مورد استفاده تطبیقی با ظاهر افراد نداشته و اصولاً هدف دیگری دارد.

رنگ‌دانه اس ام پی مانند جوهر خال‌کوبی تغییر رنگ نمی‌دهد و رنگ‌دانه به طور متفاوتی در پوست سر تزریق می‌شود. نتیجه نهایی اس ام پی با تاتوهای سنتی متفاوت است. میکروپیگمنتیشن از تکنیک نقطه‌گذاری استفاده می‌کند؛ درحالی‌که خال‌کوبی سنتی از روش خراش دادن پوست بهره می‌برد.

طریق درمان در میکرواسکالپ به چه صورت است؟

برای انجام میکرواسکالپ نیازی به تراشیدن موی سر نیست. البته این روش رایج‌تر است. اما در موارد زیادی بسته به شرایط موهای سر مراجعه‌کنندگان نیاز به این کار نیست. زیرا برخی از بیماران برای پر کردن نواحی که دارای موهای نازک یا لکه‌های طاس هستند مراجعه می‌کنند. در این صورت نیازی به اصلاح موهای سر نیست.

طریقه درمان در میکرواسکالپ به این صورت است که با استفاده از نقاط ریز و لایه‌لایه در رنگ‌های مختلف مشکی، ظاهر سایه مانند روی پوست سر ایجاد و باعث ایجاد عمق و ظاهری طبیعی در پوست سر می‌شود.

پزشک متخصص دانش و تجربه را به کار می‌گیرد تا نقاط مانند یک فولیکول موی طبیعی به نظر برسند؛ و به‌صورت یکپارچه با پوست سر ترکیب شوند. فرایند اس ام پی به طرز ماهرانه‌ای ظاهر هزاران فولیکول مو را با تزریق ملایم رنگ‌دانه طبیعی به پوست سر، شبیه‌سازی می‌کند.

تاتوی مو به طور معمول در سه جلسه سه‌ساعته انجام می‌شود. در واقع فرایندی 9 تا 12 ساعته است که آن را در سه جلسه تقسیم می‌کنند. این موضوع به میزان ریزش مو یا جای زخم روی پوست سر بستگی دارد. به طور معمول فاصله بین جلسات درمانی بین ده تا بیست روز است.

میکرواسکالپ چطور به بهبود وضعیت مو کمک می‌کند؟

میکروپیگمانتاسیون پوست سر راه‌حل نهایی برای افرادی است که می‌خواهند ظاهر طبیعی فولیکول‌های مو را تجربه کنند. SMP نوعی از تاتوی تخصصی و فنی است که یک روش غیر جراحی محسوب می‌شود. این روش با استتار پوست سر که قبلاً در آن ریزش مو رخ‌داده است، به بهبود وضعیت ظاهری موها کمک می‌کند.

این شیوه درمانی مورد علاقه افراد زیاد به‌ویژه آقایان است. زیرا افراد مبتلا به طاسی الگوی مردانه، نازک شدن مو و آلوپسی می‌توانند از آن استفاده کنند. با استفاده از آن می‌توان تجربه ظاهری با موهای پرپشت را داشت.

اس ام پی به پوست سر و موهای موجود آسیبی وارد نمی‌کند. رنگ‌دانه‌ها خطری برای فولیکول‌های مو ندارند. به همین خاطر زمانی که تحت درمان اس ام پی قرار می‌گیرید، می‌توانید انتظار رشد مجدد موها را داشته باشید. اس ام پی مانع رشد موهای طبیعی موجود در پوست سر نمی‌شود؛ بلکه با پرکردن نواحی خالیِ پوست سر باعث می‌شود، نقاط هاشور در کنار موهای طبیعی، بهتر دیده شوند.

میکرواسکالپ می‌تواند به‌عنوان درمان کمکی در کاشت مو نیز مورداستفاده قرار گیرد. از تکنیک میکروپیگمنتیشن تخصصی برای رسوب رنگ‌دانه‌های همسان با رنگ موها برای پوشش نواحی خالی از مو استفاده می‌شود. این امر باعث بهتر دیده‌شدن موهای کاشت شده نیز می‌شود.

تأثیر میکرواسکالپ در پوشاندن زخم‌ها

درصورتی‌که به علل مختلف مانند پیوند مو، روی پوست سر زخم و اسکار ایجاد شده باشد، میکرواسکالپ می‌تواند یک روش ایده‌آل برای پوشاندن آن باشد.

با استفاده از این شیوه می‌توانید روی ناحیه‌ای که زخم یا جای زخم ایجاد شده است، توهم دید ایجاد کنید. با استفاده از هاشور زدن به شکل موهای طبیعی یا با استفاده از نقاط شبیه به فولیکول‌های مو می‌توانید روی نقاط زخم را بپوشانید.

هاشور و نقطه‌نقطه‌ها روی منطقه‌ای که جای زخم باقی‌مانده، قرار می‎گیرد و باعث می‌شود جای اسکار دیده نشود. با تکثیر فولیکول‌های ریز مو در داخل جای زخم و ترکیب رنگ در اطراف محل زخم، اسکارهای ناشی از پیوند مو و جراحی می‌توانند بهبودی چشمگیری حاصل کنند؛ و نقاط اسکار زیرپوشش هاشورها قرار بگیرند.

عوارض جانبی احتمالی میکرواسکالپ چیست؟

توجه به این نکته ضروری است که میکرواسکالپ از نظر فنی خال‌کوبی یا تاتو محسوب نمی‌شود. زیرا در خال‌کوبی جوهر بسیار عمیق‌تر به پوست وارد می‌شود و با سوزن ضخیم‌تری تزریق می‌شود. ازاین‌رو، خطراتی که در خال‌کوبی وجود دارد در میکرواسکالپ مطرح نیست. اما به‌هرحال هر اقدام پزشکی ممکن است عوارض احتمالی داشته باشد.

عوارضی مانند حساسیت به اجزای خاصی در رنگ‌دانه و عفونت مرتبط با جوهر ممکن است اتفاق بیفتد. سوزنی که با استفاده از آن تزریق صورت می‌گیرد ممکن است به برخی افراد حساسیت بدهد.

نکته مهمی که برای جلوگیری از بروز عوارض وجود دارد این است که ممکن است این امر در آرایشگاه‌ها و مراکز غیر مجاز انجام شود؛ بنابراین اهمیت دارد که یک پزشک قابل‌اعتماد، باتجربه و ماهر پیدا کنید. تا از عوارض جانبی احتمالی پیشگیری کنید.

با انجام میکرواسکالپ چه چیز به دست می‌آوریم؟

 • زمانی که موها دچار ریزش می‌شوند ممکن است بخش‌هایی از پوست سر کم مو به نظر برسد. در مواقعی نیز قسمت‌هایی زیادی از موهای سر دچار ریزش می‌شوند، طوری که ممکن است طاس دیده شود.
 • داشتن ظاهری آراسته، زیبا و طبیعی با استفاده از درمان میکرواسکالپ امکان‌پذیر است. میکرواسکالپ کمک می‌کند قسمت‌هایی از پوست سر که موها دچار ریزش شده‌اند، با ایجاد حالت و تصویری از موها دارای مو به نظر می‌رسد.
 • این امر باعث می‌شود بدون لزوم اعمال جراحی، بتوانیم به‌راحتی موهای سرمان را پرپشت‌تر از چیزی که هست نشان دهیم و زیباتر به نظر برسیم. داشتن موهای حجیم و پرپشت آرزوی هر فردی است. این امر با میکرواسکالپ دیگر آرزو نیست.
 • عملکرد میکرواسکالپ به این صورت است که با ایجاد هاشورها و نقاطی رنگی در روی پوست سر، نواحی خالی از مو را پوشش می‌دهد؛ و این دید را به وجود می‌آورد که پوست سر فرد خالی از مو نیست. در دید همگان ظاهری پرمو به نظر می‌رسد.
 • با کمک از میکرواسکالپ می‌توانیم ظاهری مرتب، آراسته و طبیعی داشته باشیم و از داشتن نعمت‌های طبیعی زندگی لذت ببریم؛ و در جامعه با اعتمادبه‌نفس ظاهر شویم.

چه کسانی برای انجام میکرواسکالپ مناسب هستند؟

 1. میکرواسکالپ یک روش غیرتهاجمی است که می‎تواند برای افرادی که ریزش مو را به دلایل مختلف تجربه می‌کنند، مفید و کاربردی باشد.
 2. افرادی که دلیل آلوپسی، نازک شدن مو، طاسی الگوی مردانه و زنانه و یا سرطان موهای خود را ازدست‌داده‌اند
 3. زنانی که طاسی الگوی زنانه و نازک شدن کلی مو را تجربه می‌کنند، کاندید عالی برای میکرواسکالپ هستند.
 4. افرادی که می‌خواهند زخم یا جای زخم خود را بپوشانند
 5. در واقع میکرواسکالپ محدودیت چندانی ندارد. هر کس با هر مدل مویی می‌تواند از آن استفاده کند.
 6. افرادی که موهای خاکستری دارند می‌توانند نتیجه خوبی از میکرواسکالپ بگیرند.
 7. میکرواسکالپ با افرادی که موهای بلند دارند نیز سازگاری دارد. این شیوه در ابتدا برای افراد با موهای کم و کوتاه ایجاد شد
 8. افرادی که از رنگ پوست‌های خیلی روشن یا خیلی تیره هم برخوردار هستند، می‌توانند از این شیوه نتیجه بگیرند
 9. این روش درمانی برای افرادی مناسب است که قصد ندارند از روش‌های جراحی مانند کاشت مو استفاده کنند.

 

چه کسانی کاندیدهای نامناسب برای میکرواسکالپ هستند؟

 1. برخی افراد به دلیل بیماری‌ها و برخی مشکلات نباید از روش میکرواسکالپ برای مشکل ریزش موهای خود استفاده کنند:
 2. افرادی که مبتلا به آکنه پوست سر هستند و یا حساسیت‌های پوستی مانند پسوریازیس دارند؛ باید در زمانی که دچار آکنه هستند و یا بیماری پسوریازیس شعله‌ور شده است، از اقدام به میکرواسکالپ خودداری کنند.
 3. همچنین در صورت ابتلا به کلوئید، کاندید مناسبی برای اقدام به (اس ام پی) نیستید. این بیماری در افرادی که پوست‌های تیره‌تری دارند، شایع‌تر است.
 4. افرادی که قصد دارند موهای واقعی داشته باشند، بهتر است از روش‌های جراحی بهره ببرند. برای این افراد پیوند مو می‌تواند مناسب باشد.

هزینه درمان با شیوه میکرواسکالپ چقدر است؟

به‌طورکلی هزینه درمان اقدامات پزشکی به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. این امر در مورد هزینه درمان میکرواسکالپ نیز صحت دارد. اما موردی که به طور ویژه در تعیین هزینه این درمان تأثیرگذار است؛ میزان پوشش پوست سر است که تا چه حد به درمان نیاز دارد. در واقع بسته به اینکه چه مقدار از پوست سر نیاز به پوشش داشته باشد تا به‌وسیله میکرواسکالپ پر شود، هزینه درمان متفاوت است.

از جمله سایر عوامل مؤثر در میزان هزینه درمان میکرواسکالپ می‌توان به مرکز درمانی اشاره کرد. میزان مجهز و به‌روز بودن امکانات مرکز درمانی در هزینه نهایی اثرگذار است. هرچه کلینیک انتخابی مجهزتر و کامل‌تر باشد و امکانات بهتری را در اختیار بیماران قرار دهد، هزینه بالاتر خواهد رفت.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *