مقالات

انواع روش های جوانسازی پوست کدامند؟

انواع روش های جوانسازی پوست

راههای جوانسازی و زیباسازی پوست صورت برای رفع چین وچروک،افتادگی صورت با استفاده از میکرودرم، میکرونیدلینگ، لیزر،ار اف، هایفو، بوتاکس، تزریق ژل و تزریق چربی، لیفت با نخ میباشد در ادامه می‌خواهیم به روش‌های موثرتر و جدیدترین متد جوانسازی صورت و پوست اشاره کنیم.

هایفوتراپی

کمی قبل تر درباره اهمیت کلاژن در شادابی و جوانسازی پوست صحبت کردیم. هایفوتراپی از جدیدترین روش‌های جوانسازی پوست است که با امواج متمرکز فراصوت باعث تحریک و تولید کلاژن می‌شود. کلاژن هم باعث ترمیم بافت‌های پوست شده و خاصیت کشسانی پوست صورت را حفظ می‌کند. در نتیجه در طولانی مدت خبری از چین و چروک و افتادگی صورت نیست! مراقبت بعد از لیزر جوانسازی صورت و هایفوتراپی بسیار مهم است.

مزوتراپی پوست

همانطور که گفتیم گوست از لایه‌های مختلفی تشکیل شده. مزوتراپی یک روش کم ضرر است که به لایه میانی پوست تزریق می‌شود. تزریق هیالورونیک اسید به بافت‌های میانی باعث تغذیه و هیدراته شدن پوست می‌شود. در نتیجه بعد از دوره درمان پوست شما درخشان‌تر، سفت‌تر و شاداب‌تر می‌شود.

میکرونیدلینگ پوست

میکرونیدلینگ نسبت به روش‌های دیگر شاید کمی دردناک‌تر باشد اما نتایج خوبی دارد. در این روش بصورت دستگاه یا بصورت دستی با سوراخ‌ها و منافذی روی پوست بوجود می‌آید. سپس پوست را با سرم‌های ویتامین c یا کلاژن ساز یا اسید هیالورونیک ماساژ می‌دهند. این منافذ باز جذب سرم را راحت‌تر می‌کند. میکرونیدلینگ اغلب برای جوانسازی پوست و رفع چین و چروک و  درمان آکنه موثر است.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از پرطرفدارترین روش‌های جوانسازی پوست است که بیشتر جنبه پیشگیری دارد. بوتاکس از سم بوتولونیوم تشکیل شده. این سم با فلج کردن عضلات و ماهیچه‌ها از حرکت آن‌ها جلوگیری می‌کند.

برای مثال اکثر افراد برای جلوگیری از بوجود آمدن خط اخم به ناحیه بین دو ابرو بوتاکس تزریق می‌کنند تا از حرکت ماهیچه‌ها و در نتیجه بوجود آمدن چین و چروک جلوگیری کنند.

تزریق ژل و تزریق چربی

تزریق ژل و چربی با پر کردن چین و چروک‌ها و اصلاح فرم صورت به جوانسازی و زیبایی پوست کمک می‌کند. همچنین تزریق ژل و چربی به عنوان یک روش مکمل همراه با تزریق بوتاکس هم استفاده می‌شود.

در این میان باید توجه داشته باشید که ژل از اسید هیالورونیک، پلی لاکتیک اسید یا هیدروکسی آپاتیت کلسیم ساخته شده اند. در حالی که در تزریق چربی از چربی بدن متقاضی استفاده می‌شود. از این روش برای جوانسازی دست نیز می‌توان استفاده کرد.

بهترین و موثرترین روش جوانسازی پوست کدام است؟

فرآیند افزایش سن و پیر شدن در همه افراد یکسان نیست. هر کدام از ما با توجه به نوع پوست و عوامل ژنتیکی و سبک زندگیمان به نحوی پیر شدن پوست را تجربه می‌کنیم. در نتیجه بطور خلاصه نمی‌توان گفت که بهترین و موثرترین روش جوانسازی پوست کدام است.

اما تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که میکرونیدلینگ، تزریق بوتاکس، زل و چربی از پرطرفدارترین روش‌های جوانسازی پوست بوده‌اند که در ۹۹% مواقع نتایج مطلوبی داشته اند.

اما بطورکلی می‌توان گفت که بهترین و موثرترین روش جوانسازی پوست، آن روشی است که با پوستتان سازگار و بی‌خطر باشد. برای اینکه بهترین روش جوانسازی متناسب با پوستتان را انتخاب کنید بهتر است از یک پزشک متخصص مشورت بگیرید. البته لیفتینگ صورت با جراحی بهترین، موثرترین و ماندگارترین روش است که با تشخیص پزشک می‌توان انجام داد.

جدیدترین روش جوانسازی پوست کدام است؟

کمی قبل‌تر درباره هایفو تراپی و کربوکسی تراپی صحبت کردیم. این دو روش از جدیدترین روش‌های جوانسازی پوست هستند که هردو  از طرف سازمان غذا و دارو آمریکا FDA تاییدیه‌های لازم را دریافت کرده اند.

هایفو تراپی از تکنولوژی مانند سونوگرافی استفاده می‌کند، با این تفاوت که امواج را برای تولید کلاژن در قسمت مشخصی از پوست متمرکز می‌سازد. به همین دلیل نسبت به بقیه روش‌ها خطرات خیلی کمتری دارد. این روزها جوانسازی پوست با لیزر طرفداران بسیاری دارد.