مقالات

تاثیر پی آر پی در تقویت مو

پی آر پی مو

روش درمانی پی آر پی مو، یک روش نسبتا جدید برای درمان ریزش مو و تقویت مو است. PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) روش درمانی کم تهاجمی است که در سه مرحله خلاصه می‌شود:

 1. پزشک یا درمانگر از فرد خون می‌گیرد.
 2. مرحله دوم شامل پردازش خون فرد و آماده کردن آن می‌شود
 3. خون پردازش شده و آماده به پوست سر فرد تزریق می‌شود.

تقریبا از دهه 1980، پزشکان در حال استفاده از این روش درمانی برای طیف وسیعی از مشکلات هستند از جمله بهبود وضعیت تاندون ها، رباط ها و ماهیچه های آسیب دیده. البته بیشترین استفاده از این روش در حوزه درمان ریزش مو می‌باشد و جامعه پزشکان، امروز به این باور رسیده است که پی آر پی سبب رشد طبیعی مو می‌شود. در حقیقت اساس این روش این است که با بهبود جریان خون ورودی به فولیکول های مو، ضخامت ساقه مو را افزایش می‌دهد.

روش های درمانی ریزش مو با پی آر پی

پزشکان پوست و مو، معمولا زمانی از روش پی آر پی استفاده می‌کنند که ریزش موی افراد از نوع ریزش موی آندروژنیک باشد. این مدل ریزش مو، یک نوع رایج است که باعث کوچک شدن فولیکول های مو می‌شود و در مردان به حالت طاسی مردانه معروف است. این بیماری با روش پی آر پی قابل درمان است. پی آر پی تنها برای درمان ریزش موی آندروژنیک کاربرد ندارد بلکه این روش کاربردهای گسترده ای در پزشکی برای درمان بیماری های مختلف دارد.

استفاده های پی آر پی مو

 1. رشد مو
 2. کاشت مو
 3. ترمیم بافتی
 4. کاهش التهاب
 5. بهبود وضعیت پوستی

مزایای روش پی آر پی برای درمان ریزش مو

بالینی و ظاهری.

مزایای بالینی پی آر پی مو

 • ایمنی: در این روش که نوعی پلاکت درمانی است، از سلول های خونی بدن شما استفاده می‌شود که هیچ خطری برایتان نخواهد داشت.
 • حداقل درد و ناراحتی: در این روش شما با حداقل درد و ناراحتی مواجه خواهید شد. درد در این روش به اندازه دردی است که هنگام آزمایش خون تجربه می‌کنید. به همین اندازه جزئی و ناچیز.
 • راحتی و عدم دردسر: درمان ریزش مو با PRP، به هیچگونه ترمیم و زمان نقاهت نیاز ندارد. می‌توانید به راحتی به امور روزانه خود رسیدگی کنید.
 • موفقیت بالا: احتمال موفقیت در این روش بسیار بالا است و شما تنها پس از سه ماه، نتایج را مشاهده خواهید کرد اما نتایج کامل، پس از یکسال ظاهر می‌شود.

مزایای ظاهری پی آر پی مو

 • بهبود ظاهر و کیفیت زندگی شما: هنگامی که موهای شما شروع به روییدن مجدد می‌کند، مزایای فوق العاده ای برای ظاهر و اعتماد به نفس شما به ارمغان خواهد آورد. جوانسازی فولیکول های مو سبب نتایج ایمن و مطمئن برای موهای شما می‌شود که کمک می‌کند سالم تر و جوانتر به نظر برسید. حتی افرادی که موهای نازکی دارند با کمک PRP می‌توانند درمانی ایمن و بی خطر را تجربه کنند.

سن مناسب انجام پی آر پی مو (PRP):

پی آر پی، سن مخصوص ندارد و برای افراد با سن و جنس مختلف قابل انجام است اما از آنجایی که افراد زیر 25 سال نمی‌توانند کاشت مو انجام دهند، پی آر پی مو بهترین روش درمانی برای آنها است. افراد زیر 21 سال که دچار انواع مختلف ریزش مو می‌شوند، می‌توانند بدون نگرانی از پی آر پی استفاده کنند.

چه کسانی نباید از روش درمان ریزش مو با پی آر پی استفاده کنند؟

قبل از اینکه برای پی آر پی مو اقدام کنید، حتما تمام داروهای مصرفی خود را از جمله مکمل ها و گیاهان دارویی به پزشک نشان داده و از او مشاوره بگیرید. بسیاری از ارائه دهندگان خدمات PRP، این روش درمانی را برای افراد زیر توصیه نمی‌کنند:

 1. افراد دارای عفونت های شدید یا مزمن
 2. افراد مبتلا به انواع سرطان ها مانند سرطان خون
 3. افراد با بیماری های مزمن کبد مانند سیروز کبدی
 4. افراد با بیماری های مزمن پوستی و بیماری های التهابی
 5. افراد با بی ثباتی همودینامیک و اختلالات انعقاد خون
 6. موارد مبتلا به هیپوفیبرینوژنمی
 7. افراد دچار به اختلالات متابولیکی
 8. افراد مبتلا به سندرم های اختلال عملکرد پلاکت ها
 9. اختلال های سیستمیک مختلف
 10. افراد با میزان پایین پلاکت های خون
 11. افراد مبتلا به انواع بیماری های تیروئیدی
 12. افراد مبتلا به ترومبوسیتوپنی (تعداد کم پلاکت های خونی)

تعداد جلسات پی آر پی مو (PRP)

طول درمان و تعداد جلسات برای افراد مختلف با شرایط متفاوت، فرق دارد. به طور کلی سه تزریق PRP، در مدت چهار تا شش هفته نیاز است تا نتیجه بگیرید. تزریق و مراقبت منظم هر چهار تا شش ماه، اگر صورت گیرد در اکثر موارد، نتیجه بخش است.