مقالات

تفاوت فوتونا و هایفو در چیست؟

تفاوت فوتونا و هایفو در چیست

تفاوت فوتونا و هایفو

تفاوت فوتونا و هایفو این سوالی است که اکثر علاقمندان به روش‌های جوانسازی صورت با آن مواجه می‌شوند.مهمترین فرق لیزر فوتونا با هایفو این است که فوتونا علاوه بر لیفت پوست، لک‌های پوستی و آسیب‌هایی مثل جای جوش را نیز برطرف می‌کند

 

مقایسه فوتونا و هایفو

 1. هر دو روش های غیر تهاجمی جوانسازی پوست با تحریک کلاژن سازی می باشد که البته در برخی موارد دارای کاربردهای متفاوتی هستند.
 2. جوانسازی با فوتونا در سه لایه سطحی، میانی و عمقی پوست انجام می گیرد و طیف گسترده ای از درمان ها در محل های متفاوتی از صورت و بدن را در بر می گیرد.
 3. عمق نفوذ امواج اولتراسوند هایفو در 1.5 الی 4.5 میلیمتری پوست می باشد و در صورت و گردن استفاده می شود، بنابراین جهت درمان مشکلات سطحی پوست مانند جای زخم و جوش و… کاربردی ندارد.
 4. در فوتونا به منظور ایجاد شفافیت رفع ضایعات سطحی پوست در صورت لزوم لایه برداری سطحی هم انجام می شود که می تواند در روزهای ابتدایی موجب التهاب پوست گردد. اما هایفو در سطح پوست التهابی ایجاد نمی کند و تاثیرات فقط در عمق می باشد.

ایمنی هایفو بهتر است یا فوتونا؟

هایفو و فوتونا از نوع درمان‌های بر پایه انرژی هستند. در این دو درمان از هیچگونه جراحی، برش و یا تزریق استفاده نخواهد شد. هر دو دستگاه نیز مجوز استفاده در کلینیک‌های تخصصی پوست مو، زیر نظر وزارت بهداشت را دارند. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز لیزر فوتونا و اولتراپی (یک دستگاه خاص هایفو) را تایید کرده است. تحقیقات و نتایج آزمایش‌های بالینی نیز در روش‌های بر پایه انرژی (لیزری) کمترین عوارض را نشان می‌دهد.

 

تفاوت های میان فوتونا و هایفوتراپی پوست

در مدت ماندگاری

 • نتایج درمانی در هایفو تا 3 ماه ادامه دارد و نهایتا تا 6 ماه تکمیل می شود. ماندگاری این روش 1 سال عنوان گردیده است.
 • فرآیند درمان و کلاژن سازی با لیزر فوتونا تقریبا بین 1 الی 3 ماه به طول می انجامد و ماندگاری این روش بسته به نوع درمان متفاوت می باشد. اما به طور متوسط بین 6 ماه الی یکسال است.

تفاوت در مراقبت های بعد از درمان

 • پس از هایفوتراپی معمولا بدون ایجاد هیچگونه عارضه ای در سطح پوست می توانید به انجام امور روزمره خود بپردازید.
 • اما در روش فوتونا به دلیل لایه برداری سطحی پوست، التهاب و قرمزی معمولا در 1-2 روز ابتدایی مشاهده می شود که مستلزم مراقب و عدم اعمال هرگونه لوازم آرایشی تا 48 ساعت می باشد.

تفاوت در نواحی بدن

 • از هایفو معمولا در نواحی صورت و گردن استفاده می شود و در برخی موارد جهت چربی سوزی اندک در برخی نواحی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. (اما با وجود روش های تخصصی تر برای لاغری موضعی بدن کمتر کسی هایفو را برای بدن استفاده می نماید).
 • لیزر فوتونا علاوه بر صورت و گردن در نواحی بدن هم نیز کاربرد دارد.

در تعداد جلسات درمانی

 • هایفو صورت طی یک جلسه درمانی انجام می گیرد و در صورت نیاز به درمان مجدد پس از 6 ماه درمان انجام می گیرد. در مواردی که هایفو برای بدن استفاده می گردد درمان بین 2 الی 3 جلسه انجام می شود.
 • لیزر فوتونا بسته به نوع درمان بین 1 الی 3 جلسه درمانی انجام می شود که با فواصل 2-3 هفته ای تکرار می گردد.

 

نتیجه گیری:

در نهایت می‌خواهیم بدانیم هایفو بهتر است یا فوتونا؟ جواب این سوال کاملا بستگی به شرایط شما دارد. پزشک متخصص پوست و مو (درماتولوژیست) پس از معاینه شما تشخیص می‌دهد که آیا تنها به بهبود افتادگی های پوست احتیاج دارید؟ در این صورت هایفوتراپی را به شما پیشنهاد می‌دهد و اگر علاوه بر افتادگی پوست، سطح پوست شما داری کک و مک و جای جوش باشد، لیزر فوتونا را به شما پیشنهاد خواهد داد.

اولین سوال هر مراجعه کننده از پزشک این است فوتونا بهتره یا هایفو؟ این سوال جواب قطعی ندارد و با توجه به شرایط شما میتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. توصیه اکید می‌کنیم انتخاب روش درمانی را به پزشک بسپارید. قطعا پزشک میتواند بهترین انتخاب را برای شما داشته باشد.

 

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *