مقالات

جوانسازی پوست چیست؟

جوانسازی پوست

چین و چروک، آکنه، کک و مک و لکه، خشکی و پوسته شدن از شایع‌ترین مشکلات پوستی هستند که در گذر زمان یا در اثر مراقبت‌های نادرست بوجود می‌آیند. یکی از راه‌های پیشگیری و مراقبت بیشتر از پوست صورت روش‌های جوانسازی پوست است. با انجام روش‌های مختلف جوانسازی پوست می‌توانید به میزان قابل توجهی از پیری پوست جلوگیری کنید.

چه زمانی باید جوانسازی پوست صورت را انجام داد؟

جوانسازی و مراقبت از پوست سن و سال خاصی ندارد. همچنین یادتان باشد که نباید مشکل پوستی داشته باشید یا پوست صورتتان افتاده و چروکیده شده باشد تا به فکر روش‌های جوانسازی باشید.

جوانسازی پوست صورت یک اقدام پیشگیرانه است که شامل مجموعه گسترده ای از خدمات می‌شود.

۵ راهکار ساده برای جوانسازی پوست را بشناسید

برای جوانسازی پوست روش‌های موثری وجود دارند که باید در کلینیک و توسط پزشک متخصص انجام شوند. اما راهکارهای ساده‌ای هم برای جوانسازی پوست صورت وجود دارند که اگر تبدیل به عادت شوند، در بلند مدت نتایج مطلوبی دارند. در ادامه برخی از این راهکارهای ساده را معرفی می‌کنیم.

کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید

یکی از اصلی‌ترین عوامل پیری پوست، اشعه مضر خورشید است. به همین خاطر عادت کنید که قبل از بیرون رفتن از منزل حتما ضد آفتاب بزنید. اگر پوست چرب یا خشک دارید ضد آفتاب مناسب با نوع پوستتان را انتخاب کنید. همچنین از کرم‌هایی که SPF بالای ۳۰ دارند استفاده کنید.

عینک آفتابی بزنید

عینک آفتابی فقط برای محافظت از چشم‌های نیست. بلکه از پوست نازک اطراف چشم هم مراقبت می‌کند و مانع بوجود آمدن خط اخم و خطوط پنجه کلاغی می‌شود.

آب بنوشید

کم آبی بدن، تاثیر مستقیم روی چروک شدن و تیره شدن پوست دارد. همچنین باعث تجمع چربی زیر پوست می‌شود. پس به میزان مناسب آب بنوشید و از کرم‌های آبرسان هم استفاده کنید.

از نوشیدنی‌های الکلی پرهیز کنید

بر اساس تحقیقات Insider.com  ، نوشیدن الکل تاثیر مستقیم بر پیری و چروک شدن پوست دارد. نتایج این تحقیق نشان داده که تا یک روز بعد از نوشیدن هنوز پوست کم آب و خشک است. پس از مدت یک هفته ترک نوشیدن نوشیدنی‌های الکلی پوست به تدریج ترمیم و  آبرسانی می‌شود. در نهایت بعد از گذشت یکسال پوست صورت به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.

از ژل یا فوم شست و شو صورت استفاده کنید

امروزه شوینده‌های مختلفی برای انواع پوست‌ها وجود دارند. برای مثال ژل یا فوم شست و شو صورت هم شوینده‌های سبکی هستند و هم برای انواع پوست‌های چرب و خشک محصولات متنوعی دارند

روتین پوستی مناسب داشته باشید

اگر در طول روز از مواد آرایشی، کرم و لوسیون استفاده می‌کنید و در معرض نور خورشید، آلودگی هوا و آلودگی‌های محیطی هم قرار می‌گیرید، باید یک روتین پوستی مناسب داشته باشید. روتین پوستی فقط مخصوص خانم‌ها نیست و بسیاری از آقایان هم به سلامت و جوانسازی پوست خود اهمیت می‌دهند. در ادامه یک روتین پوستی ساده و سریع برای خانم‌ها و آقاین را بررسی می‌کنیم.

روتین پوستی مناسب آقایان

  1. اولین قدم روتین پوستی همیشه شست و شوی صورت است. اگر پوست چرب یا خشک دارید از شوینده مناسب خودتان استفاده کنید. تا پوستتان با چری یا خشکی بیش از حد مواجه نشود.
  2. کرم دور چشم یکی از مهمترین قسمت‌های روتین پوست صورت است که باعث شادابی و جوانسازی پوست می‌شود. پوست دور چشم از بقیه صورت ظریف‌تر و آسیب پذیرتر است.
  3. سپس از یک مرطوب کننده یا آبرسان استفاده کنید تا کمی پوستتان تغذیه شود.
  4. در آخر هم از یک ضد آفتاب با SPF بالای ۳۰ استفاده کنید. اگر ضد آفتاب‌های رنگی را دوست ندارید، می‌توانید از ضد آفتاب بی‌رنگ استفاده کنید.

روتین پوستی مناسب خانم‌ها

  1. در قدم اول از شیر پاک کن، یا دستمال مرطوب مناسب برای پاک کردن آرایش استفاده کنید.
  2. به گفته دکتر مگاورن استفاده از تونر یک روش مناسب برای تنظیم کردن PH پوست و درمان آکنه است.
  3. در مرحله بعدی چند قطره از سرم ویتامین سی را روی صورتتان بریزید و ماساژ دهید. این سرم به جوانسازی پوست کمک کرده و از آسیب‌های آلودگی هوا و نور خورشید جلوگیری می‌کند.
  4. کرم دور چشم را فراموش نکنید. همچنی یادتان باشد برای پخش کردن کرم از انگشت حلقه استفاده کنید تا آسیب و فشار زیادی به پوست دور چشم وارد نکنید.
  5. در مرحله بعد از کرم مرطوب کننده و آبرسان استفاده کنید و کرم ضد آفتاب بزنید.