لیزر کیوسوئیچ
لیزر کیوسوئیچ

لیزر کیوسوئیچ

لیزر کیوسوئیچ اشعه‌ای با طول موج های معین است که با استفاده از دستگاه خاصی بر روی پوست تابانده می‌شود. این اشعه با نفوذ به لایه‌های پوست توسط رنگ‌دانه‌ها جذب می‌شود و همین موضوع باعث تغییر رنگ پوست و از بین بردن لک‌ها یا رنگ‌های مصنوعی موجود در پوست می‌شود. این لیزر برای درمان لک‌های ایجاد شده در اثر تغییرات هورمونی، افزایش سن، عوامل ارثی، بارداری و برخی بیماری‌ها و داروها مناسب است.

لیزر کیوسوئیچ در واقع یک طبیب درمانگر است

که برای انواع آسیب‌های پوستی راهکاری را ارائه می‌دهد. اصلی‌ترین کاربرد این روش از بین بردن لک‌های پوستی است که در اثر بارداری یا افزایش سن ایجاد شده‌اند. این لک‌ها معمولا به رنگ قهوه‌ای بوده و به‌طورکلی نسبت به رنگ طبیعی پوست تیره‌تر هستند.

درصورتی‌که در چهره فرد جای جوش، کک‌ومک و زخم به‌صورت یک لکه تیره باقی مانده باشد، با لیزر کیوسوئیچ قابل رفع است. همچنین می‌توان خال‌های ریز یا خال‌هایی که با گذشت زمان رنگی شده‌اند را نیز از بین برد. لیزر کیوسوئیچ گزینه مناسبی برای از بین بردن لک‌هایی است که به دلیل ماه‌گرفتگی یا خورشیدگرفتگی ایجاد شده‌اند. با استفاده از این لیزر می‌توان آثار تتو در قسمت‌های مختلف بدن را از بین برد یا آن را به‌طور کامل پاک کرد. از این روش می‌توان برای رفع قارچ ناخن نیز استفاده کرد.

 

روش به‌کارگیری این لیزر چگونه است؟

درمان با لیزر کیوسوئیچ روشی بدون درد است. اما ممکن است گرمای اشعه تابانده شده به پوست باعث ایجاد سوزش در پوست شود. به همین دلیل پزشک قبل از درمان ناحیه را با استفاده از پمادهای بی‌حسی، بی‌حس می‌کند. بعد از آن با استفاده از دستگاه لیزر کیوسوئیچ، مقدار کنترل شده‌ای از اشعه به سطح موردنظر تابانده می‌شود. این اشعه به لایه‌های پوست نفوذ می‌کند و رنگ‌دانه‌های پوست را می‌شکند. رنگ‌دانه‌های ریز شده از طریق ماکروفاژهای پوستی به دیگر قسمت‌های بدن می‌روند و در نهایت از طریق سیستم لنفاوی بدن دفع می‌شوند. البته پوسته‌پوسته شدن پوست بعد از درمان نیز به از بین رفتن رنگ‌دانه‌ها کمک می‌کند.

 

تعداد جلسات و مدت‌زمان ماندگاری

معمولا تعیین تعداد جلسات موردنیاز برای درمان آسیب‌های پوست با لیزر کیوسوئیچ به تصمیم پزشک وابسته است. پزشک بسته به شرایط فردی بیمار، نوع خال یا خال‌کوبی و دیگر لک‌های پوستی، سطح درمان، نوع پوست، رنگ پوست و… جلسات موردنیاز برای درمان را تعیین می‌کند. در حالت عمومی، تعداد جلسات موردنیاز برای لک‌های کمرنگ‌تر که در سطح کوچک‌تری قرار دارند، ۳ جلسه است. اما برای مساحت‌های بیشتر و لک‌های پررنگ‌تر ممکن است نیاز به ۵ یا ۶ جلسه لیزر نیز باشد. فاصله هر جلسه معمولا یک ماه است اما بنا بر تشخیص پزشک ممکن است کمتر یا بیشتر نیز بشود.

معایب و مزایا

مهم‌ترین مزیت لیزر کیوسوئیچ کم‌خطر بودن آن است. اگر به دنبالی روشی سریع برای از بین بردن لک‌های پوستی و آثار خال‌کوبی می‌گردید، لیزر کیوسوئیچ یکی از بهترین‌ها است. با استفاده از این روش بدون درد و دردسر از شر تتوها و خال‌کوبی‌های کهنه و قدیمی خلاص خواهید شد. می‌توانید خال‌های مادرزادی را از بین ببرید و با برطرف کردن جای جوش و زخم‌های کهنه و کک‌ومک پوستی صاف و یکدست به خود هدیه دهید.

لیزر کیوسوئیچ یکی از روش‌های بسیار کم‌خطر و کم عارضه برای رفع لک‌های پوستی، رفع کک‌ومک و پاک کردن تتو است. معمولا در ساعات اولیه بعد از انجام لیزر محل درمان قرمز و متورم می‌شود. این عوارض بعد از چند ساعت یا نهایتا یکی دو روز برطرف می‌شوند و جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. علاوه بر این ممکن است لک‌هایی به رنگ قرمز یا قهوه‌ای روی پوست ایجاد شود که بعد از مدتی برطرف می‌شوند. این لک‌ها در کنار پوسته‌پوسته شدن محل درمان نشانه بهبودی است و بعد از برطرف شدن آن‌ها می‌توان تغییرات پوست را احساس کرد. برطرف شدن این موارد نیازمند زمان است. پس بهتر است کمی صبوری به خرج دهید.

پاک کردن خالکوبی یا تاتو با لیزر کیوسوئیچ

با استفاده از لیزر می توان از این عوارض جلوگیری کرد. حذف تاتو با استفاده از لیزر به اینگونه است که لیزر تابیده به پوست با توجه به طول موج مخصوص رنگ تتو با جوهر تاتو واکنش داده و باعث شکستن آنها می شود. این ذرات شکسته و ریز شده سپس توسط بدن جذب می شود که مشابه با حالتیست که پوست در معرض تابش آفتاب قرار گرفته و بافت از بین رفته  آن توسط پرتو های نور خورشید جذب بدن می گردند.رنگ های تیره مانند سیاه و آبی که استفاده ی بیشتری در تاتو دارند بخاطر قدرت جذب بیشتر پاسخ بهتری به اعمال لیزر می دهند و نتیجه ی بهتری نسبت به رنگ های زرد، سبز و روشن که انرژی جذبی کمتری دارند، خواهند داشت.

توصیه و مراقبت ها

 • در جلسات مشاوره درباره بیماری‌ها و حساسیت‌ها، داروهایی که مصرف می‌کنید و انتظارات و ترس‌های خود با پزشک صحبت کنید.
 • اگر سابقه کلوئید یا گوشت اضافه بعد از ترمیم زخم را دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • حداقل از یک ماه قبل از لیزر کیوسوئیچ از گرفتن حمام آفتاب یا سولاریوم خودداری کنید. ترجیحا از کرم‌های برنزه کردن پوست نیز استفاده نکنید.
 • یک روز قبل از انجام لیزر، موهای ناحیه درمان را با تیغ بزنید.
 • درصورتی‌که از لیزر برای درمان لک‌های صورت خود استفاده می‌کنید، در روز عمل آرایش نکنید و پوست خود را کاملا تمیز نگه دارید.

مراقبت‌های بعد از لیزر کیوسوئیچ

 1. تا 48 ساعت بعد از لیزر از شستن محل درمان خودداری کنید.
 2. درصورتی‌که پزشک کرم یا پمادی برای شما تجویز کرده، آن را به‌موقع مصرف کنید.

   

   

 3. از دست‌کاری یا کندن زخم‌های بعد از لیزر خودداری کنید. این کار باعث ایجاد لک‌های ماندگار بر روی پوست خواهد شد.

   

 4. در روزهای بعد از لیزر از نور مستقیم آفتاب و حمام آفتاب دوری کنید. در صورت خروج از خانه حتما از کرم‌های ضد آفتاب بی رنگ تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید. این کرم‌ها علاوه بر محافظت از پوست در برابر آفتاب، برای بهبود زخم‌های بعد از لیزر نیز اثرگذار است.

   

 5. اگر سابقه تبخال دارید حتما به پزشک اطلاع دهید.

   

 6. جهت بهبود زودتر از ضد التهاب استفاده کنید.