مراقبت های قبل و بعد

مراقبت های بعد از هایفوتراپی

مراقبت در برابر آفتاب

بعد از هایفوتراپی باید تا چند هفته از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید. معمولاً پزشکان توصیه می‌کنند که ۴ تا ۶ هفته بعد از جلسه‌ی درمانی زیر نور خورشید نروید نور خورشید می‌تواند باعث افزایش احتمال بروز هایپر پیگمنتیشن یا تیره شدن رنگ پوست شود. به علاوه می‌تواند به پوست شما آسیب رسانده و موجب آفتاب سوختگی شود.

استفاده از کلاه و از آن مهم‌تر، کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید. کرم‌های ضد آفتاب مقاوم به آب با SPF بالاتر از ۳۰، بهترین انتخاب هستند. از کرم با کیفیت و برندهای معتبر استفاده کنید تا پوست شما لک نشود. کرم‌های ضد آفتاب از پوست شما در برابر اشعه‌ی فرابنفش یا UV محافظت خواهد کرد.

یادتان باشد که دستگاه سولاریوم و دیگر دستگاه‌های مشابه که پوست بدن را برنزه می‌کنند، برای این کار از اشعه‌ی UV استفاده می‌کنند. یعنی اثرات مخرب سولاریوم دقیقاً مشابه قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب است. پس آفتاب گرفتن و سولاریوم را به بعد از اتمام دوره‌ی درمانی واگذار کنید و پیش از انجامشان، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

نوشیدنی‌های کافئین‌دار و الکلی مصرف نکنید

محدودیت مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار و نوشیدنی‌های الکلی در مورد روش‌های جوانسازی پوست با جراحی بسیار مهم‌تر است؛ اما در روش‌های غیرجراحی هم اهمیت زیادی دارد. معمولاً توصیه می‌شود که حداقل تا ۲ روز بعد از هایفوتراپی از مصرف این مواد خودداری کنید؛ ولی هرچه بیشتر پرهیز کنید، احتمال موفقیت هایفوتراپی نیز بیشتر می‌شود. الکل و کافئین باعث درگیر شدن کبد می‌شوند. در واقع کبد شما به جای این که بعد از هایفوتراپی به حذف سلول‌های چربی غیرفعال شده بپردازد، درگیر سم‌زدایی و دفع این مواد می‌شود.

پوست خود را نخارانید.

بعد از هایفوتراپی جداً از خاراندن و دستمالی کردن پوست پرهیز کنید. توجه داشته باشید که پوست شما بعد از جلسه‌ی درمانی اندکی حساس خواهد بود. خارش و کشیدن پوست می‌تواند باعث زخم شدن و کاهش اثرات درمانی شود. البته بسیار بعید است پوست شما بعد هایفوتراپی به خارش بیفتد.

آب بیشتری بنوشید.

هرچند که مصرف چای و قهوه تا مدتی بعد از هایفوتراپی ممنوع است، نوشیدن آب و دیگر مایعات سالم‌ مانند آب میوه و سبزیجات برای شما بسیار مفید خواهد بود. سعی کنید که تا حد امکان آب بنوشید. اگر بدن و پوست شما آب کافی در اختیار داشته باشند، با سرعت بیشتری بهبود یافته و میزان ساخت کلاژن افزایش می‌یابد. به یاد داشته باشید که چای و قهوه به دلیل داشتن کافئین می‌توانند باعث کم آبی بدن شوند. پس تا مدتی به نوشیدن آب و آبمیوه بسنده کنید.

حمام آب گرم، جکوزی و موارد مشابه را فراموش کنید.

البته این توصیه به این معنی نیست که نباید حمام بروید یا با آب یخ دوش بگیرید. صرفاً از قرار گرفتن در معرض آب گرم پرهیز کنید و با آب خنک‌تری دوش بگیرید. جکوزی و همچنین هوای داغ سونای خشک و سونای بخار هم اثراتی مشابه حمام آب گرم خواهند داشت. حمام‌های طولانی با آب گرم می‌تواند باعث شسته‌ شدن چربی‌های طبیعی پوست شود. در سمت مقابل حمام آب خنک یا آب ولرم می‌تواند باعث افزایش سرعت بهبودی و پیشگیری از التهاب و آسیب پوستی شود. در هنگام شست و شوی صورت نیز از آب گرم استفاده نکنید.

سایر توصیه‌ها:

  • بعد از هایفوتراپی از قرار دادن کمپرس‌های سرد و یخ روی محل‌های تحت درمان خودداری کنید. این موارد می‌توانند اندکی از اثرات مثبت هایفوتراپی بکاهند.
  • بعد از جلسه‌ی درمانی نیازی به مصرف مسکن‌ها نیست، چون خبری از درد نخواهد بود.
  • بلافاصله بعد از اتمام جلسه می‌توانید آرایش کنید. البته از مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی که ممکن است باعث تحریک پوست شوند، خودداری کنید.
  • وکس، اپیلاسیون، بند انداختن و موارد این چنینی از ۳ روز بعد از هایفوتراپی قابل انجام هستند.
  • اگر محصولات مراقبتی خاصی برای پوست خود مصرف می‌کنید، می‌توانید یکی دو روز بعد از جلسه‌ی درمانی، مراقبت‌های خود را از سر بگیرید. بهتر است در روز هایفوتراپی و همچنین فردای آن، فقط از پاک‌کننده‌ها و کرم‌های مرطوب کننده‌ی ملایم استفاده کنید.
  • درمان‌های جوانسازی دیگر مانند لایه برداری از پوست، تزریق بوتاکس و تزریق ژل از یک هفته بعد از جلسه‌ی درمانی قابل انجام هستند.