مقالات

فیلر خط خنده چیست؟

فیلر خط خنده

در سال‌های اخیر استفاده از تزریق ژل برای از بین بردن چین‌ و چروک‌های پوستی کاربرد فراوانی پیدا کرده است. در روش‌های مختلف تزریق فیلر از ژل‌های مخصوص برای جایگزینی چربی‌های ازدست‌رفته پوست و بهبود چین‌ و چروک‌ها استفاده می‌شود. این کار با کمک به ترمیم بافت‌های پوستی به‌صورت موقت یا دائم چین‌ و چروک‌های صورت را برطرف کرده و به شما احساس خوب جوانی را هدیه می‌دهد.

تزریق فیلر برای درمان خط خنده

روش‌های متنوعی مانند تزریق بوتاکس خط خنده، تزریق چربی، هایفوتراپی و … برای از بین بردن خط خنده (SmileLine) وجود دارد. یکی از این روش‌ها تزریق فیلر خط خنده است. اما مسئله اینجا است که تبلیغات منفی و در بعضی مواقع تجربه‌های ناموفق اطرافیان به دلیل تزریق ژل در مراکز نامعتبر باعث ایجاد نگرانی‌هایی در میان مردم شده است. ژل‌های مورداستفاده برای تزریق به خط خنده از نوع پرکننده هستند. بنابراین پس از تزریق ژل نواحی مختلف پوست که چربی خود را از دست داده‌اند پر می‌شوند. همین عامل باعث می‌شود که خطوط و چروک‌های ایجاد شده در این ناحیه از بین رفته و چهره شما همچنان جوان و زیبا بماند.

مزیت‌ها و معایب تزریق فیلر خط خنده

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تزریق فیلر خط خنده جوان سازی پوست شمااست و با استفاده از این روش می‌توانید چین‌ و چروک عمیق کنار لب را از بین برده و لبخند خود را زیباتر کنید. خوشبختانه این روش عوارض بسیار کمی داشته و پس از انجام عمل نیازی به پانسمان، استراحت یا بستری شدن وجود ندارد.شما می‌توانید بدون نگرانی از ایجاد حساسیت یا عوارض بعدی آن را به‌عنوان شیوه‌ای برای جوان‌تر شدن انتخاب کنید.

به‌طورکلی اگر تزریق ژل برای خط خنده را در کلینیک معتبر انجام دهید عیبی در آن مشاهده نخواهید کرد. اما اصلی‌ترین معایب آن را می‌توان امکان بروز حساسیت و آلرژی دانست. همچنین ممکن است مقدار ژل تزریق شده در دو طرف صورت یکسان نبوده و حالت نامتقارنی به چهره شما ببخشد. توجه کنید که همه این معایب در صورت انجام تزریق در کلینیک نامعتبر و توسط فرد غیرمتخصص بروز پیدا می‌کند. پس پیش از تزریق به‌اندازه کافی تحقیق کنید.

عوارض احتمالی

بیشتر افراد به دلیل نگرانی‌هایی که درباره عوارض دارند، تزریق فیلر را به تعویق می‌اندازند. این افراد باید بدانند که  در صورت مراجعه به کلینیک معتبر برای تزریق فیلر خط خنده و استفاده از فیلر مناسب، عوارضی به‌جز عوارض معمول ایجاد نخواهد شد. منظور از عوارض معمول بروز قرمزی و التهاب پس از تزریق است که معمولا در صورت مراقبت صحیح و استفاده از کمپرس سرد خیلی زود برطرف می‌شوند. اما اگر برای تزریق ژل به مراکز نامعتبر و آرایشگاه ها و سالن های زیبایی مراجعه کردید، باید نگران بروز برخی عوارض باشید. عوارضی که اثرات آن در برخی موارد تا مدت‌ها با شما باقی خواهد ماند. برخی از شایع‌ترین عوارض پس از تزریق ژل برای خط خنده به‌صورت زیر است.

 1. سوزش، التهاب، خارش، کبودی و تورم طولانی‌مدت در ناحیه تزریق
 2. بروز حساسیت
 3. ایجاد زخم یا عفونت در محل تزریق
 4. فلج اعصاب صورت
 5. گلوله و سفت شدن ژل در زیر پوست (در صورت استفاده از برندهای نامعتبر)
 6. تغییر حالت چهره و نامتقارن بودن صورت شما

توصیه های های قبل از تزریق

پیش از تزریق ژل برای خط خنده اقدامات زیر را انجام دهید.

 1. درصورتیکه بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی مصرف می‌کنید، پزشک را در جریان بگذارید.
 2. اگر به ماده خاصی حساسیت داشته و یا قبلا در اثر تزریق فیلر دچار حساسیت شده‌اید، پزشک خود را مطلع کنید.
 3. حداقل یک هفته پیش از تزریق از داروها و مواد غذایی رقیق‌کننده خون استفاده نکنید.
 4. حداقل یک هفته پیش از تزریق مصرف الکل، سیگار و قلیان را متوقف کنید.
 5. هنگام مراجعه برای تزریق از مواد آرایشی استفاده نکنید.

چه افرادی کاندید مناسب برای تزریق فیلر برای خط خنده نیستند

برای افراد عادی تزریق این ژل هیچ ممنوعیتی ندارد. اما افرادی که مبتلا به بیماری‌های خود ایمنی، عفونت‌های پوستی، زخم‌های باز در محل تزریق بوده یا مصرف‌کننده دائمی داروهای رقیق‌کننده خون هستند نمی‌توانند تزریق ژل را انجام دهند. همچنین زنان باردار و شیرده نیز بهتر است از این کار دوری کنند.

آیا تزریق ژل برای خط خنده درد دارد ؟

فرایند تزریق ژل در پوست درد چندانی ندارد. اما پزشکان برای به صفر رساندن درد ناشی از تزریق از مواد بی‌حس‌کننده یا کرم‌های بی‌حس‌کننده موضعی استفاده می‌کنند.

مدت ‌زمان ماندگاری چقدر است ؟

بسته به اینکه از کدام برند استفاده می‌کنید، زمان ماندگاری متفاوت خواهد بود. همچنین برخی ویژگی‌های فردی نظیر سن و سال، جنس پوست، میزان آسیب‌دیدگی و سبک زندگی نیز می‌تواند بر روی زمان ماندگاری موثر باشد. اما به‌طورکلی زمان ماندگاری آن از ۶ ماه تا ۲ سال متغیر است.

مدت‌زمان تاثیر تزریق فیلر برای خط خنده چقدر است ؟

به‌طورکلی شما می‌توانید تاثیر تزریق ژل را بلافاصله پس از اتمام فرایند تزریق مشاهده کنید. البته ممکن است تا چند روز پس از تزریق قرمزی و التهاب در محل وجود داشته باشد. توجه کنید که معمولا گذشت زمان باعث بهبود نتایج و طبیعی‌تر شدن محل تزریق خواهد شد. اما فرایند تاثیرگذاری نهایی معمولا بیشتر از یک ماه طول نخواهد کشید.

برندهای معتبر فیلر خط خنده

انتخاب برند مورداستفاده برای تزریق بر عهده پزشک معالج است. چراکه عمق چین‌ و چروک، سن شما و جنس پوستتان تاثیر زیادی بر این موضوع دارد. به‌طورکلی ژل‌های طبیعی که حاوی ماده هیالورونیک اسید هستند، از جمله بهترین فیلرهای خط خنده به حساب می‌آیند.

بهترین برندهای فیلرهای خط خنده ژوویدرم، رستلین، پرفکتا، آلیاکسین و الانسه هستند. فیلرهای تولید شده توسط این برندها مدل‌های مختلفی دارند که همه آن‌ها برای تزریق ژل خط خنده مناسب نیستند. علاوه بر این مدت ماندگاری ژل و اثرگذاری این مدل‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. همین عامل می‌تواند باعث ایجاد تفاوت در قیمت و زمان ماندگاری هریک شود.

از میان مدل‌های برند ژوویدرم Juvederm Ultra Plus XC، Juvederm Ultra XC و Juvederm Volbella برای از بین بردن خط خنده مناسب هستند. مدت‌زمان ماندگاری دو مدل اول یک سال بوده و مدل سوم دو سال است. از مدل اولترا پلاس برای برطرف کردن خطوط عمیق خنده استفاده می‌شود. مدل آلترا برای برطرف کردن چروک‌های سطحی در این ناحیه موثر است و مدل آخر نیز برای رفع خط خنده عمیق و طولانی کاربرد دارد.